Ekonomi

Adidas hisseleri iyileşen mali tahminlerin ardından yükseldi

Adidas AG’nin (ADDYY) Amerikan Depo Sertifikaları, şirketin yıllık kar ve satış tahminlerini yükseltmesinin ardından Salı günü %3 oranında artış gösterdi. Bu duyuru, şirketin beklenenden daha güçlü olan ilk çeyrek sonuçlarını bildirdiği gün geldi.

Atletik giyim üreticisi, 2023’ün aynı döneminde 5,27 milyar Avro olan ilk çeyrek satışlarının %4 artışla 5,46 milyar Avro’ya yükseldiğini bildirdi.

Ayrıca, Adidas’ın brüt kar marjı 6,4 puanlık bir iyileşme göstererek, bir önceki yılın karşılaştırılabilir çeyreğinde %44,8 iken bu çeyrekte %51,2’ye ulaştı. İlk çeyrekte faaliyet geliri 336 milyon Avro olarak gerçekleşti.

İlk çeyrekteki güçlü performansının ardından Adidas tüm yıl için tahminlerini yükseltti. Şirket şimdi, kur dalgalanmalarından arındırılmış satışlarının 2024 yılında orta ila yüksek tek haneli bir oranda artacağını tahmin ediyor.

Beklenen işletme geliri ise yaklaşık 500 milyon Avro olan önceki tahmine göre artış göstererek yaklaşık 700 milyon Avro olarak belirlendi.

Adidas ayrıca Yeezy ürünlerinin en son piyasaya sürülmesinin ilk çeyrekte satışlara yaklaşık 150 milyon € ve işletme gelirine yaklaşık 50 milyon € katkıda bulunduğunu vurguladı.

Adidas mali tahminlerinde, kalan Yeezy envanterinin yıl boyunca malların maliyetine ortalama bir fiyattan satılacağını öngörüyor.

Ancak Adidas, döviz kurundaki dalgalanmaların firmanın cari yıldaki kârlılığı üzerinde önemli bir olumsuz etki yaratmaya devam edeceğini öngörüyor. Şirket, bu kur dalgalanmalarının 2024 yılında hem raporlanan satışları hem de brüt kâr marjını olumsuz etkilemesini beklemektedir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu