Haber

Bir ayda MHRS’den alınan yaklaşık 3 milyon randevuya gidilmedi

Sağlık Bakanlığı’nın Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) verilerine göre, Ekim 2022’de 17 milyon 99 bin 328 randevu hizmeti sunuldu. Bu ayda toplam 13 milyon 623 bin 42 randevu alındı, bunların 10 milyon 757 bin 35’i muayeneye dönüştü.

Toplam 2 milyon 866 bin 7 randevu alındığı halde muayeneye dönüşmedi, bu dönemde randevuya gitmeme oranı yüzde 21 olarak belirlendi.

MHRS’de geçen yıl 330 milyondan fazla, bu yılın 10 ayında ise yaklaşık 200 milyon randevu oluşturuldu.

Pandemi öncesi devirde günlük 672 bin olan MHRS randevusu ise yüzde 40 artışla 945 bine ulaştı.

Yıllık olarak bakıldığında, randevu alanların 4’te 1’inin hastane randevusuna gitmediği saptandı.

RANDEVUNUN EN AZ 2 GÜN EVVELDEN İPTAL EDİLMESİ GEREKİYOR

MHRS üzerinden alınan randevulara gidemeyecek olan şahısların, bu randevusunu en az 2 gün evvelden iptal etmesi hem muayene olmak isteyen öbür bireylere yer açılması hem de sıhhat sisteminin zora sokulmaması açısından değer taşıyor.

Sistemde SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma yahut iptal servisleri de bulunuyor. Bu özelliği kullanan şahıslara randevu tarihinden bir gün evvel hatırlatma yapılıyor.

Öte yandan Bakanlık, e-Nabız üzerinden ağır bakımda yakını bulunan bireyleri rahatlatacak bir uygulamayı da devreye aldı.

Haziran ayından bu yana ağır bakımdaki hastaların sıhhat bilgileri e-Nabız üzerinden günlük olarak yakınlarıyla paylaşılıyor. Bu kapsamda, haziran ve ekim ayları ortasında 88 bin 971 hasta ve yakını bilgilendirildi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına muayene randevu hizmeti sunan MHRS, kişilerin web, mobil uygulama veya ALO 182 Çağrı Merkezi’ni kullanarak istediği tabibe randevu oluşturmasına imkan sağlıyor.

Kamu hastaneleri ve bağlı sıhhat kurumlarında uygulanan randevuları merkezileştiren sistem, gelişen teknoloji ve ağırlaşan talepler ışığında daima güncelleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu