Ekonomi

BlackRock’un IBIT fonuna 290 milyon dolarlık giriş gerçekleşti

21 Mayıs’ta BlackRock’un iShares Bitcoin Trust iShares Bitcoin Trust (IBIT) fonu, 290 milyon dolarlık muazzam bir girişle dikkat çekti ve bu, fon için bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Bu tek günlük giriş, son 21 işlem gününde fonun aldığı net fon girişinden bile daha yüksek. Farside Investors’dan alınan ön bilgilere göre IBIT, Salı günü ABD spot Bitcoin ETF’lerine yapılan toplam girişin %95’ini oluşturarak 300 milyon dolardan fazla net giriş sağladı.

Altı haftalık eğilimi tersine çevirme

Bu, 5 Nisan’dan bu yana BlackRock’un ETF’i için en büyük net fon yaratımı ve son altı haftada giriş sağlanan yalnızca ikinci hafta. Toplamda, spot Bitcoin ETF’leri, dalgalı bir Bitcoin rallisi arkasında son dört işlem gününde 1 milyar dolardan fazla çekti. Şimdiye kadar BlackRock, lansmanından bu yana 16 milyar dolar giriş topladı ve 20 milyar dolar AUM ile Grayscale’in GBTC’sinden sonra ikinci sırada yer alıyor.

Bu durum, IBIT girişleri aracılığıyla BlackRock’u Bitcoin ETF piyasasında önemli bir oyuncu olarak sağlam bir şekilde konumlandırdı. Örneğin Grayscale’in GBTC ürünü, 21 Mayıs’ta herhangi bir giriş almadı ve önceki dört ay boyunca çıkış yaşadıktan sonra beş gün üst üste çıkış görülmedi. Son beş gün içinde 72,5 milyar dolarlık giriş çekti.

Piyasa tepkileri ve rakip performansı

Başka bir önemli nokta, BlackRock’un IBIT’si gerçekleşirken diğer Bitcoin ETF’lerinin karışık sonuçlar elde etmesidir. VanEck Bitcoin Trust ETF (HODL), 5,9 milyon dolarlık fon çıkışı olduğunu açıklarken Bitwise Bitcoin ETF (BITB) 4,2 milyon dolarlık çıkış yaşadı. Öte yandan Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC), 25,15 milyon dolarlık oldukça küçük bir giriş sağlarken diğer fonların durumu değişmedi.

Bitcoin ETF’lerine artan bu ilgi, geçtiğimiz hafta BTC fiyatlarındaki %12’lik artışla teşvik edildi. Bitcoin, 21 Mayıs’ta 71.600 dolara ulaştı ve bu, son altı haftanın en yüksek seviyesiydi ancak bugünkü işlem seansının başlangıcında 69.444 dolara düştü. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) spot Ethereum ETF’lerini onaylama beklentisi de bu hafta kripto piyasasının rallisine katkıda bulundu.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu