Yaşam

Ciddi Hesap Yaptık: Ağrı Dağı Kaç Metre Olsaydı İstanbul’dan Bile Görünebilir Miydi?

Ülkemizin en yüksek dağı Ağrı Dağı (teknik olarak Büyük Ağrı, yanında bir de küçüğü var); Eteğinde halk şarkıcılarının güvercin olmak istediği bu dağ gerçekten muhteşem manzaralar sunuyor. Van Gölü‘Ne, Süphan Dağı Karşısında çay içmek mümkündür; Görüntü fantastik kitaplardan alınmış gibi görünüyor.

Herkesin bu doğal güzelliği görmesi için Ağrı Dağı Türkiye’nin her yerinden Görünebilmesi için yüksekliği kaç metre olmalıdır? Gelin birlikte hesaplayalım.

Not: Görselleri yapay zeka ile hazırladık.

Öncelikle ufuk çizgisinin nasıl hesaplandığına bakalım.

Matematikte pisagor adında bir adam var. Ayrıca ünlü bir teoremi var. Dik üçgenler konusundan bildiğimiz ünlü “dik kenarların karelerinin toplamı hipotenüsün karesine eşittir” teoremi ona aittir. Bunu bir kere cebimize koyacağız.

İkinci konumuz ise yüzeysel. Bir daireyi tek bir noktada kesen teğetten dairenin merkezine çizdiğimiz çizgi, teğeti dik olarak keser. orta açı 90 derece . Bu bize Dünya’nın ufuk çizgisini ve yarıçapını bildiğimizde hangi yükseklikten baktığımızı anlama yeteneği verir. Ufkumuz kısa dik kenar olacağından, Dünya’nın yarıçapı uzun dik kenar olacak ve Dünyanın yarıçapı + yüksekliğimiz bize hipotenüsü verecektir. Ortaya çıkan formül aşağıdaki gibidir:

Gelelim hesaplamaya:

Elimizdeki bilgileri yazarak başlayalım. Dünyanın yarıçapı 6378 km Tabii burada biraz tembel olursak ve gezegeni mükemmel bir küre olarak düşünürsek. Ağrı Dağı’na en uzak noktamız aşağı yukarı 1782 km arasındadır. Ufuk çizgimizin formülü şu şekildedir:

Bu formülü kullanarak sayıları yerleştirdiğimizde ihtiyacımız olan yüksekliği buluruz. Ağrı Dağı’nın Türkiye’nin her yerinden görülebilmesi için sahip olması gereken yükseklik şöyle: 244 bin 267 metre olarak buluyoruz. Yani uzunluğu 244 kilometrenin biraz üzerinde.

Üstelik bu yükseklikte Ağrı Dağı’nın taban alanı da 2,7 milyon kilometrekareden fazlaÇok fazla olacak.

Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan ve diğer bölge ülkelerinin bazı toprakları Ağrı Dağı’nın eteklerinde bulunuyordu. Üstelik nasıl bir çılgın dağa sahip olacağımızın daha iyi hatırlanması için kısa bir liste de yapayım:

  • Dağın zirvesindeyken Uluslararası Uzay İstasyonuna, deniz seviyesinden daha yakın olursunuz.
  • Ortalama olarak hava sıcaklığı her 1000 metrede bir artar. 6,5 santigrat derece düşme. Mutlak sıfıra düşecek durumda olmasa da belli bir noktadan sonra dağ kar ve buzla kaplı kalıyor.
  • dağ zirvesi, tabandan çok daha hızlıDöndüğü için (bağıl hız), kar taneleri her zaman dağın bir tarafına gökten düşer, ancak dibine ulaşamayabilirler.
  • Tektonik plakalardaBöyle bir kayayı itecek güç yoktur.
  • Zaten öyle bir dağ yok. kendi yükünü taşıyamayançöker.
  • Arada bir dağa küçük uydularçökme yaygın bir olay haline gelir.
  • Anadolu’nun büyük bölümünde yükseklik nedeniyle atmosfer çok inceliyor. insan hayatı bu olmayacaktı. Var olan yerlerin çoğunda nüfus yoğunluğu oldukça düşük olurdu.

BEN Hesaplayan Adam, Ağrı Dağı’nın eteğindeki kavgalı bir geceden haber verdim. Hesaplanmasını istediğiniz başka bir şey varsa yorumlara yazın.

Hesaplayan Adam’ın diğer zihinsel sınır hesaplamaları için sizi aşağıdaki içeriğimize alalım:

haber-toprakkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu