Haber

Diplomatik Kaynaklar, Türk Devletleri Teşkilatı Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nın Deprem Sonrası Olağanüstü Zirvesi Nedeniyle…

MELİS YILDIRIM

Diplomatik kaynaklar, AB’nin Türkiye ve Suriye’de büyük yıkıma ve 50 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremler için 16 Mart’ta Brüksel’de düzenleyeceği Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nın 16 Mart’ta Ankara’da düzenleneceğini belirtiyor. Olağanüstü Zirve Toplantısı nedeniyle organizasyonun ertelenebileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında İran’ın da önümüzdeki hafta Türkiye-Suriye-Rusya zirvesine katılacağını duyurdu. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda, Dışişleri Bakanları’nın olası bir toplantısına ilişkin hazırlıkların ele alınacağı öğrenildi. Teknik düzey görüşmede görüşme tarihinin belirlenip belirlenmeyeceği bilgisini veren kaynaklar, “Görüşmede tarih konusunda görüşler olabilir ancak olası bir görüşmenin hazırlığı orada yapılacak” dedi.

TAHIL SEVKİYAT SÜRESİNİN UZATILMASI ANLAŞMASI GÜNDEMDE

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Rusya ve Ukrayna’nın Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzaladığı anlaşmaların ardından Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatları başladı. Kasım 2022’de süresi dolan anlaşma, 120 gün daha uzatılarak 14 Mart 2023’e kadar yürürlükte kaldı. Diplomatik kaynaklar, anlaşmanın süresinin yeniden uzatılması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

ULUSLARARASI BAĞIŞÇILAR KONFERANSI GECİKEBİLİR

Kaynaklar; Türkiye ve Suriye’de büyük yıkıma ve 50 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremler için AB’nin 16 Mart’ta Brüksel’de düzenleyeceği Ülkelerarası Bağışçılar Konferansı, Türkiye Teşkilatı Teşkilatı tarafından 16 Mart’ta Ankara’da yapılacak. Devletler. Zirve Toplantısı nedeniyle ertelenebileceği belirtildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake; ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley’nin geçen hafta kuzey Suriye’ye yaptığı ziyaretin ardından Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konu hakkında “sadece ABD askerlerinin ziyaret edildiği” şeklinde bir açıklama yaptı. Açıklamaya ilişkin kaynaklar, “Büyükelçinin açıklaması ve soruya Bakanlık Sözcüsü’nün verdiği yanıt da bunu söylüyor. Ancak şu bir gerçek: Görüşseniz de görüşmeseniz de ABD bu terör örgütüne desteğini sürdürüyor. “

YARIN ÜÇLÜ TOPLANTILAR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvuruları kapsamında yürütülen müzakereler yarın Brüksel’de yapılacak. İsveç ve Finlandiya’nın başvurularının farklı değerlendirilmesinin bu toplantının konusu olmadığı için ele alınmayacağı öğrenildi. Kaynaklar, depremlerin ardından Türkiye ile Suriye arasında taziye toplantısı yapılmadığını, sadece insani yardım ulaştırmak için adımlar atıldığını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu