Ekonomi

Dolar endeksindeki düşüş ABD verilerinin ardından devam ediyor

Türkiye

Cuma günü ülkede TÜFEAylık bazda %3,43 olarak açıklanırken Yıllık bazda TÜFE Yüzde 61,53’ten yüzde 61,36’ya düştü. Veriler beklentilerin altında kaldı. Enflasyonu aylık bazda en çok artıran küme giyim ve ayakkabı olurken, düşüş yaşayan tek küme ise ulaştırma oldu.

ÜFEAylık bazda %1,94 olarak açıklanırken yıllık olarakÜFE de %47,44’ten %39,39’a geriledi.

Bugün ülkede veri akışı sakin olacak.

Avro bölgesi

Cuma günü Avro Bölgesi’nde işsizlik oranı Bu oran %6,4 beklentisine karşılık %6,5 oldu. ABD’nin Verilerin ardından dolar küresel bazda değer kaybederken avro dolar Paritede alımlar oldu. Tahvil faizlerindeki düşüşün ardından küresel borsalar üzerindeki faiz baskısının kısmen hafiflemesiyle endeksler yükselişini sürdürüyor. DAXYükselen endeksler arasında da yer aldı.

Bugün Avro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden biri hizmetler PMI’ı Verilerin 47,8 puanda açıklanması beklenirken, Sentix tüketici güven endeksinin -22,2 puan olacağı öngörülüyor. Almanya’da ise fabrika siparişleriAylık bazda -%1,3 oranında azalacağı tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi 150 bin kişi açıklanarak beklentilerin altında geldi. işsizlik oranıBeklentilerin üzerinde gerçekleşti ve %3,8’den %3,9’a yükseldi.

ABD’de otomotiv sektöründe son dönemde yaşanan grevler nedeniyle istihdamda bozulma yaşandığı gözleniyor. Grevlerin gelen veriler üzerinde büyük etkisi olsa da bu istihdam verilerinin kısa vadede kalıcı bir bozulmayı destekleyip desteklemediğinden emin değiliz. Birkaç ay boyunca ABD istihdam verilerini yakından takip edeceğiz.

Ortalama saatlik kazançAylık bazda %0,2 olarak açıklanırken yıllık olarak Ortalama saatlik faydaların %4,2’den %4,1’e düştüğünü izledik. Beklentiler ortalama saatlik faydaların yıllık %4’e düşmesi yönündeydi.

Fiyat artışlarının yavaşlaması ve istihdamın artması, kısa vadede ABD ekonomisi açısından olumlu algılandı. Büyümenin öncü göstergelerinden biri hizmetler PMI’ı Veriler 50,6 olarak açıklanırken ISM hizmetleri PMI verisi beklentilerin altında kalarak 51,8’e geriledi. Gelen verilerden sonra dolar endeksiiçinde ve ABD 10 yıl Tahvil faizlerinde sert düşüş yaşandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi Cuma günü %4,48’e düştükten sonra bu sabah %4,59 seviyesinde işlem görüyor.

dolar endeksi106,92 desteğinin altında kaldığı sürece küresel bazda bir süre daha aşağı yönlü baskı altında kalabilir.

Bugün ABD’de Beslediüyelerinden aşçı‘nin konuşması takip edilecek.

Kaynak: Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu