Ekonomi

Dünya Altın Konseyi: Altın talebi merkez bankalarının alımlarıyla rekor kıracak

Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre, toplam altın talebi geçen yıl rekor seviyeye ulaştı ve Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla 2024’te yeniden artması bekleniyor. Bu potansiyel olarak fiyatlara yardımcı olur.

WGC’nin tüm yıl raporuna göre, genel tüketim geçen yıl yaklaşık yüzde 3 artarak 4.899 tona yükseldi; Bu, belirsiz piyasadaki güçlü talebin yanı sıra merkez bankasının sürekli alımları ile desteklendi. Bu, 2010 yılına ait verilerdeki en yüksek toplamdır.

Bloomberg’de yer alan habere göre WGC baş piyasa stratejisti Joseph Cavatoni, bir röportajda “Ortam, gelişmekte olan merkez bankalarının net alıcı olmaya devam etmesi için uygun” dedi. Kurulun Çin ve Polonya gibi ülkelerin plak satın alması için güçlü bir durum gördüğünü söyledi.

Değerli metal, ekonomik ve siyasi belirsizlik, jeopolitik gerilimler ve ABD merkez bankasının enflasyonu dizginlemek için agresif bir yükseliş kampanyasının ardından politikayı gevşetmeye hazır olduğuna dair beklentiler nedeniyle geçen yıl yüzde 13 yükselerek Aralık başında rekor seviyeye ulaştı.

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu