Ekonomi

Gençlerin Turizm Sektörüne Güçlendirilmesi Projesi Mersin’de Başladı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Mersin Gençliğinin Turizm Dairesi Başkanlığı için Güçlendirilmesi’ (MERTUSEG) projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Mersin’de yaşayan, eğitim ve istihdamda olmayan gençleri kapsayan proje, turizmde servis personeli, kat görevlisi ve ön büro personeli alanlarında mesleki eğitim verilerek gençlerin eğitimli ve potansiyel çalışan haline getirilmesi amacıyla başlatıldı. ve konaklama şubesi. 18-29 yaş arası 30 kadın, 15 erkekten oluşan 45 kursiyerin işe alınacağı projeye yoğun başvuru geldi.

“Projemizde hızlı ilerlemek istiyoruz”

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Engin Yıldırım, MERTUSEG’in 18-29 yaş arası ne eğitimde ne de istihdamda olmayan gençleri turizm alanına kazandırmak amacıyla ortaya atılan bir proje olduğunu, projenin hem gençlere hem de Mersin turizmine katkı sağlayacağını söyledi. . “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleyip hayata geçirdiği bu projeyle gençlerin turizm sektörüne nitelikli bir şekilde katkı sağlamasını istiyoruz” dedi.

45 gencin ön büro, servis personeli ve kat hizmetleri alanlarında eğitim alarak istihdama katılmasının teşvik edileceğini kaydeden Yıldırım, projeye yoğun bir başvuru olduğunu belirterek, “Bu uygulamaları bire bir destekliyoruz. -Bir görüşme yaparak projenin içeriğini, kapsamını ve sürecini vatandaşlarımıza duyuruyoruz.Yoğun başvurular arasında 45 kişiyi seçtik ve projemizi hızlı bir şekilde ilerletmek istiyoruz” dedi.

“Proje sayesinde turizm alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağı sağlanacak.”

Mersin Üniversitesi, Mersin Üniversitesi Daima Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege olarak projeye katkı sağladıklarını belirterek, “Projeye katılacak kişiler belirlendi. Katılımcılar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu akademisyenleri tarafından belirli sürelerle uygulamalı ve teorik dersler verilmektedir.Turizm Mersin için önemlidir ve dolayısıyla kursiyerlerimiz turizm alanında istihdam edilecektir.Bu sayede alanda ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesi sağlanacaktır. Mersin’de turizmin önemi “Mersin Üniversitesi olarak bu projede yer almaktan ve katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

“Proje sonunda kursiyerleri sektörle ilgili mesleklere yönlendireceğiz.”

İŞKUR’un bu projeye katkısının kursiyerlere iş arama sürecinde rehberlik ve mentorluk yapmak, bireysel eylem planları oluşturmak, onları iş görüşmelerine yönlendirmek, iş arama kanallarını desteklemek, iş görüşmeleri için özgeçmiş hazırlama ve mülakat teknikleri olduğunu belirten İŞKUR Mersin İl Müdür Yardımcısı Ercan Gön, “Program sonunda farklı sektörlerde turizme yönelik mesleklere kursiyerlerin yerleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak” dedi. Mersin’in 330 kilometrelik sahil şeridiyle bir turizm kenti olduğunun altını çizen Gön, şöyle konuştu: “Sahil demek turizmin ön plana çıkması anlamına geliyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bunu yapması aslında bir ihtiyacı karşılamış olacak. Mersin turizmin anavatanı olabilecek, potansiyeli yüksek bir şehir. Bu nedenle.” “Turizm mesleklerinde görev alacak personelin yetiştirilmesi gerekiyor” dedi.

“Turizm sektörünü canlandırmak ve nitelikli personel sağlamak istiyoruz.”

Mersin’de turizmin gelişmesi için gençlere eğitim verileceğini vurgulayan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Gül Kadem Maya, şöyle konuştu: “Mersin’de turizme yönelik eğitimler vereceğiz. Onları ön büro, kat hizmetleri ve servis elemanı olarak görevlendiriyoruz.Mersin Turizmi Şubeyi canlandırmayı ve bu alanda nitelikli personel sağlamayı hedefliyoruz.Bu projenin eğitim kısmını MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi yürütüyor.Uygulama lojmanı inşa ettik.Bu uygulama rezidansında Hem housekeeping, hem restoran hem de resepsiyonist sınıfları oluşturduk. Bir nevi otel simülasyonu oluşturduk ve bu eğitim alanlarında “Hem teorik hem de pratik eğitimler vereceğiz. Bu uygulamalı eğitimlerin yanı sıra genel turizm, halkla ilişkiler, mesleki yabancı diller gibi eğitimlerle de kursiyerlerimizi güçlendirip bölüme kazandıracağız” diye konuştu. – MERSİN

doganyurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu