Haber

Guantanamo’da 20 yıldır tutuklu bulunan iki kardeş ücretsiz olarak serbest bırakıldı

Abdul ve Muhammed Ahmed Rabbani kardeşler 2002 yılında Pakistan’da tutuklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Abdul Rabbani’nin El Kaide örgütüne ait bir güvenli evde faaliyet gösterdiğini, kardeşinin örgüt liderlerinin seyahatlerini organize ettiğini ve para ayarladığını söyledi.

Kardeşler, CIA görevlileri tarafından işkence gördükten sonra Guantanamo’ya gönderildiklerini söylediler.

Her iki kardeş de şimdi Pakistan’a gönderildi.

Küba’daki Guantanamo Kampı, 2002 yılında, 11 Eylül saldırılarından sonra, dönemin Amerikan Başkanı George Bush tarafından yabancı terör zanlılarını tutmak için kuruldu.

ABD Başkanı Joe Biden, şu anda 32 kişinin bulunduğu hapishaneyi kapatmayı umduğunu söyledi. 2003 yılında 680 mahkum kampta kaldı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “ABD, tutuklu sayısını azaltma ve nihayetinde Guantanamo Kampını kapatma çabalarında Pakistan hükümetine ve diğer ortaklarına verdiği destek için minnettar.”söylendi.

“RANDEVİ BİLE ALAMAZLAR”

İki erkek kardeş, Eylül 2002’de Pakistan güvenlik güçleri tarafından Karaçi’de yakalandı. Kardeşler, Afganistan’daki bir CIA gözaltı tesisinde yaklaşık iki yıl geçirdikten sonra Guantanamo’ya götürüldü.

2013 yılında Ahmed Rabbani yedi yıl süren bir dizi açlık grevine başladı. Bazen bir tüp aracılığıyla zorla beslenen besinlerle hayatta kaldı.

Kardeşleri temsil eden avukat Clive Stafford, BBC’ye kardeşleri esaret nedeniyle dava edeceğini, ancak tazminat alma şanslarının zayıf olduğunu söyledi. “Ve basit bir özür bile alamayacaklar”söz konusu.

Her iki mahkumun da tahliyesi fiilen 2021’de onaylandı. Ancak şu ana kadar neden tutuldukları belli değil.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu