Haber

İran’ın başkenti Tahran’da günlük yaşam

İran’da Mahsa Emini’nin gözaltında vefatının akabinde başlayan şovlar sürerken, 2019’da patlak veren akaryakıt zammı protestolarının 3. yılı dolayısıyla bugün de birçok kent ve üniversitede gösteri düzenlendi.

Başkent Tahran’da dün başlayan şovlarda kentteki birçok çarşıda esnafın kepenk kapatması ve akşam saatlerinde sokaklarda çatışmalar çıkmasından sonra bugün de hareketler devam etti.

İran’da ticaretin merkezi olarak değerlendirilen, ülkedeki olaylara karşı tavrı merak konusu olan Tahran’daki Büyük Çarşı esnafının dün bir müddetliğine kepenk kapatarak sloganlar eşliğinde protesto düzenlemesinin akabinde bugün de esnafın bir kısmının iş yerlerini açmadığı görüldü.

Çevresinde geniş güvenlik tedbirleri alınan Çarşı’da açık iş yerleri faaliyetlerine devam ederken, alışveriş yapanların sayısındaki azalma da dikkati çekti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsfahan kentinin Nakşı Cihan Meydanı’nda bulunan kapalı çarşı esnafı da şovlara dayanak vermek için kepenk indirdi.

Meydan etrafında düzenlenen protestoya esnafın da katıldığı, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası protestocuların dağıldığı belirtildi.

Sosyal medyada yayımlanan ve Bukan kentinde çekildiği ileri sürülen imajlarda de esnafın kepenk kapattığı görüldü.

İran resmi ajansı IRNA, Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Bukan kentindeki şovlar sırasında Resa Elmasi isimli bir albayın hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Öte yandan Tebriz Piranşehr ve Kirman kentlerinde de esnafın kepenk kapattığı gelen haberler ortasında yer aldı.

Sosyal medyada, Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi öğrencilerinin 2019 akaryakıt artırımı protestolarının yıl dönümünü anmak için slogan atarak yürüyüş yaptığı, Ahvaz Cundişapur Üniversitesi öğrencilerinin de idare tersi sloganlar atarak, yürüyüş düzenlediği imajlar paylaşıldı.

Akaryakıt artırımı protestoları

İran’da Kasım 2019’da akaryakıta yapılan yüzde 300’lük artırım, geniş halk bölümleri tarafından reaksiyonla karşılanmıştı.

Ülkede 15 Kasım Cuma günü yapılan artırımın akabinde birebir gün hudutlu olarak başlayan protestolar, 16-17 Kasım günleri tüm ülkeye yayılmıştı.

Protestoların artması üzerine ülke genelinde internete erişim engellenmiş ve güvenlik güçleri, göstericilere sert müdahalede bulunmuştu. Memleketler arası Af Örgütüne nazaran akaryakıt artırımı protestolarında 304 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu