Haber

İsrail güvenlik güçleri Batı Şeria’daki bir hastaneye baskın düzenledi ve üç Filistinli savaşçıyı öldürdü

İsrail güvenlik güçleri kılık değiştirerek Batı Şeria’daki bir hastaneye girdi ve üç Filistinli savaşçıyı öldürdü. CCTV görüntüleri, doktorların ve sivil görünümlü İsrail askerlerinin silahlı bir baskın düzenlediğini gösteriyor.

İsrail ordusu, saldırıda hedef aldıkları kişilerin Cenin’deki İbn Sina Hastanesi’nde saklanan ve saldırı planlayan kişiler olduğunu iddia etti.

Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, İsrail’i “hastanelerde yeni katliamlar” yapmakla suçladı.

Hamas, İsrail güçlerinin “üç savaşçıyı infaz ettiğini” söyledi.

Filistin İslami Cihad’ı da kardeş üyelerinden ikisinin öldürüldüğünü, birinin ise hastanede tedavi altına alındığını duyurdu.

Reuters’e göre saldırıda ölenlerden biri Hamas üyesi Muhammed Velid Celemne’ydi. Diğer iki kişi ise İslami Cihad’ın kardeş olduğunu söylediği Muhammed ve Basel El Gazzazi.

İsrail ordusunun açıklamasında, öldürülen Hamas zanlısı Muhammed Velid Celemne’nin “7 Ekim katliamından esinlenerek bir saldırı planladığı” iddia edildi.

İbn Sina Hastanesi’nin güvenlik kamerası görüntülerinde, kadın ve erkek kılık değiştirmiş İsrail askerleri, silahlarını sağa sola doğrultarak hızla bir koridordan geçiyorlar. Kimliği belirsiz bir kişinin elleri başının arkasında diz çöktüğü görülüyor.

Hamas’ın 7 Ekim saldırılarından bu yana Batı Şeria’da da gerginlikler arttı. İsrail neredeyse her gün Filistinlileri gözaltına alıyor ve onlarla çatışıyor. Cenin aylardır bu tür baskınların odak noktasıydı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri Batı Şeria’da en az 357 Filistinliyi, Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimciler ise en az sekiz Filistinliyi öldürdü.

Batı Şeria’daki Filistinliler de bu dönemde Batı Şeria ve İsrail’de en az 10 İsrailliyi öldürdü.

Gazze Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 26.600’den fazla Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.

Batı Şeria’daki Filistin haber ajansı Wafa, hastanede “suikast yaşandığını” yazdı.

Hastanedeki ajansın kaynaklarına göre, İsrail özel kuvvetlerinden 10 kişi sivil kıyafetli olarak üçüncü kata gelerek oradaki adamları susturuculu silahlarla öldürdü. Bir İslami Cihad mensubunun 25 Ekim’den bu yana hastanede tedavi gördüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu