Haber

İstanbul Boğazı’nda Rus tanker trafiği yoğunlaşıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne uyguladığı ambargo ve Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün 60 dolar tavan fiyatının ardından İstanbul Boğazı’nda Rus petrol tankerlerinin yoğunlaştığı görüldü. Bekleyen tankerler arasında Kazakistan tankerlerinin de olduğu bildirildi.

Finans Zamanları ‘nin haberine göre, dün Türkiye sularından geçmek isteyen 19 petrol gemisi İstanbul Boğazı’nda bekletildi. Yoğunluğun tavan fiyat yaptırımından kaynaklanan sigorta sorunundan kaynaklandığı belirtiliyor.

Türkiye, 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçecek ticari gemilerden uzatılmış P&I sigortası talep edileceğini duyurdu. Türkiye’nin talep ettiği sigorta, Londra merkezli P&I sigorta birliği tarafından sağlanmaktadır. Ancak AB ve G7 yaptırımlarının 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesiyle İngiltere’nin Rus tankerlerine sigorta hizmeti vermeyi kesmesi, Rus petrolü taşıyan gemileri sigorta sorunuyla karşı karşıya bıraktı.

AB ile G7 ülkeleri arasındaki tavan fiyat anlaşmasına göre, Rus petrolünün AB dışındaki üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde satılması durumunda G7 ve AB ülkelerindeki şirketler çeşitli hizmetler veremeyecektir. bu petrol için nakliye, sigorta ve komisyonculuk olarak.

TC Ulaştırma Bakanlığı, Reuterssorusuna yanıt vermedi.

AB, yaptırımların amacının Rusya’nın petrol ihracatından elde ettiği geliri azaltmak ve böylece Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için yeni finansman kaynakları yaratmasını engellemek olduğunu belirtmişti. AB, ambargodan önce petrol ithalatının üçte ikisini Rusya’dan yapıyordu.

Reuters, DW/BO, JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu