Haber

Konak’ta kaçak işyerlerine giriş yasak

Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki işletmelere yönelik ruhsat kontrollerini yoğunlaştırdı. Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, “Bir yanda usulüne uygun çalışan esnaflarımız var, diğer yanda ruhsatsız kaçak işyerleri açarak haksız kazanç elde edenler var. Buna asla izin vermeyeceğiz. Esnafımıza zulmetmeyeceğiz” dedi.

Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede faaliyet gösteren işyerlerine yönelik sistemli kontrollerini yoğunlaştırdı. İlk etapta Basmane bölgesindeki işletmelerin işyeri ve çalışma ruhsatlarını kontrol eden ekipler, Suriyeliler tarafından kaçak çalıştırıldığı için daha önce işyerlerinin mühürlendiği alana yoğunlaştı. Ekipler, gerekli kurallar getirilmeden izinsiz açıldığı belirlenen 3 iş yerini yeniden mühürledi ve işlemlerin başlatılması için durumu savcılığa intikal etti. Ekipler ayrıca yol ve kaldırımları işgal eden iş yerlerinin masa ve sandalyelerini de kontrollerde toplayarak gerekli işlemleri başlattı.

 

İki ayda 243 işyerine ruhsat

Konak’ta son iki ayda toplam 243 işyerinin ruhsatlandırıldığını belirten Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, “243 esnafımız ilçemizde işyeri açmak için bize başvurdu. Kurallara uygun hareket ettiler, yasal olarak yapılması gerekeni yaptılar ve ödenmesi gerekeni ödediler. Bizde bu durumda ilerleyen esnaf varken, hiç bir sorumluluğunu yerine getirmeyen diğerleri gidip kaçak iş yeri açacak! Bu haksız rekabet ortamına izin veremeyeceğimiz gibi özellikle gıda alanında bu işletmelerden alışveriş yapacak vatandaşlarımızın sağlığını düşünmek durumundayız.”

 

“Esnafımıza sahip çıkmak boynumuzun borcu”

Konak’ta son iki ayda 8 işyerinin mühürlendiğini, 7 işyerine mühürleme işlemi uygulandığını, 32 işyerinin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle tescil edildiğini anlatan Batur, “Bunların ortasında bakkallar var; unlu mamul satış yerleri var; çayhaneler, lokantalar, kafeteryalar, pansiyonlar, tütün ürünleri ve kuru meyve satış yerleri bulunmaktadır. Kontrollerimizi daha da sıkılaştıracağız. Konak’ta ruhsatsız, kaçak işyerlerine izin vermeyeceğiz. Bu cins insanlara göz yummayacağız. Gerçekten de işini hakkıyla yapan, ülkemizin bugün içinde bulunduğu zor ekonomik koşullarda evine ekmek götürmek için canla başla çalışan, bunu yaparken de vergisini ödeyen, tüm yasal yükümlülüklerini yerine getiren esnafımıza sahip çıkmak hepimizin görevidir. Esnafımızın ayakta kalmasının ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir yanda usulüne uygun çalışan esnaflar var, diğer yanda ruhsatsız, kaçak işyerleri açarak haksız kazanç elde edenler var. Buna asla izin vermeyeceğiz. Esnafımıza zulmetmeyeceğiz” dedi.

 

Tabelalara sıkı denetim

Konak Belediyesi’nin sorumluluğundaki alanlara asılan tabelaların da düzenli olarak denetlendiğini vurgulayan Batur, “Sanki burası Türkiye değil başka bir ülkeymiş gibi asılan tabelalarda denetimlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Buna da izin vermiyoruz. Böyle bir durum tespit edildiğinde derhal gerekli önlemleri alıyor ve gerekli işlemleri başlatıyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu