Haber

Konya’nın ulaşım filosuna 53 çevre dostu otobüs

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım filosunu güçlendirecek 53 yeni otobüsün tanıtımını yaptı.

Büyükşehirlerde en önemli gündem maddelerinden birinin toplu ulaşım olduğunu hatırlatan Önder Altay, geçen yıl toplu taşımada 111 milyon biniş sayısına ulaştıklarını belirterek, bunun yaklaşık 41 milyonunun raylı sistem, 70 milyonunun ise otobüsle gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Konya sakinlerine daha rahat ulaşım sağlamak için çok çalıştıklarını, seyahatlerin sayısını artırarak ve ulaşımdaki seyahat sürelerini kısalttıklarını belirterek, “Bu anlamda geçen yıl şehrimize 127 otobüs getirdik. Şu an itibarıyla 53 otobüsü daha hizmete alarak otobüs filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Bunlardan 30 adedi CNG Hibrit Solo, 20 adedi CNG Hibrit Körüklü, 3 adedi ise yarı hareketli tiptedir. Otobüslerimiz doğal gazla çalışan çevre dostu otobüslerdir. Şu anki maliyeti 449 milyon lira. Böylece geçen yıl aldığımız otobüslerle yeni otobüs sayısı 180’e çıktı, toplam cari maliyet ise 1 milyar 311 milyon liraya ulaştı. Otobüslerimiz Türkiye’de üretilen yerli otobüslerdir. En kaliteli otobüslerin şehrimize kazandırılması yönündeki çalışmalarımız sonucunda 53 adet otobüs hizmete açıldı. Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu kadar geniş bir coğrafyada Türkiye’nin en ucuz ulaşım hizmetini sunuyoruz. Öğrenci biletimiz 4 lira, sivil biletimiz 8,5 lira, öğrenci aboneliğimiz ise 220 lira. “Dolayısıyla bu konforu en ucuz fiyata vatandaşlarımıza sunma konusunda Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyoruz” dedi.

TOPLU ULAŞIMDA TEKNOLOJİNİN TÜM İMKANLARI KULLANILIYOR

“Konya Model Belediyecilik” anlayışıyla toplu ulaşım hizmetlerinde teknolojinin tüm olanaklarını kullandıklarını belirten Önder Altay, “Her gün 10 binlerce vatandaşımızın kullandığı Akıllı Toplu Taşıma Sistemimiz ATUS, Konya Şehir Bilgilendirme Sistemi, Akıllı Trafik Yönetim Sistemi, Merkezi Trafik İşletim Sistemi, Akıllı Otopark.” Uygulama, Yapay Zeka Güçlendirilmiş Hat Optimizasyon Uygulaması, Akıllı Durdurma Ekranları ve Türkiye’de ilk defa Türkiye Kart ve Konya Maaş Platformu ile belediye olarak bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza yönelik hayata geçirdiğimiz Manisiz Konya Taşınabilir Uygulamamız ile Uluslararası ITS Zirvesi kapsamında; ‘Ulaştırmada Bakanlık Yolu’ kategorisinde bizzat Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızdan ödül aldık” dedi.

Otobüs filosunu yenilerken öncelikli hedeflerinin raylı sistemin taşıdığı yolcu sayısını artırmak olduğunu belirten Önder Altay, yeni raylı sistemin müjdesini en kısa sürede Konya’ya vermeyi planladıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu