Haber

Netanyahu Hükümeti’nin Yargı Reformu Planlarına Karşı Kitlesel Protestolar

Netanyahu hükümetinin yargıyı yeniden yapılandırma planları yine kitlesel protestolara neden oluyor. Planları eleştirenler, İsrail’in bir diktatörlüğe dönüşmekten endişe ediyor. İsrail, hükümetin tartışmalı yargı reformu planları nedeniyle kitlesel protestolara sahne olmaya devam ediyor. Tel Aviv’de yüzlerce göstericinin borsaya girişi kapattığı bildirildi. Tel Aviv’de aralarında eski askerlerin de bulunduğu bine yakın kişinin bir askeri karargahın giriş çıkışlarını kapattığı bildirildi. Basında çıkan haberlere göre, göstericiler ülkedeki birçok cadde ve otoyolu trafiğe kapattı. Organizatörlerin verdiği bilgiye göre, “Direniş Günü” adı altında gün boyu yurdun farklı yerlerinde gösteriler ve hareketler yapılacak. Öğleden sonra birçok ildeki tren istasyonlarında da eylemler planlanıyor. Bu nedenle yurt içinde tren seferlerinin önemli ölçüde kesintiye uğraması bekleniyor.

Hükümetin yargıyı yeniden yapılandırma planları aylardır kitlesel protestolara neden oluyor. Plan, yargı ve Yargıtay’ın yetkilerinin sınırlandırılmasını ve parlamento ile başbakanın konumunun güçlendirilmesini hedefliyor. Önümüzdeki hafta Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin reform planları doğrultusunda Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kaldırılmasına ilişkin yasanın meclisten geçmesi bekleniyor.

Protestocular ABD’den destek bekliyor

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, bugün ABD Başkanı Joe Biden ile Washington’da bir araya gelecek. Netanyahu hükümetinin reform planlarına karşı protestoları düzenleyenler, İsrail’in en yakın müttefiki olan ABD’yi bu planları engellemek için nüfuzunu kullanmaya çağırıyorlar. Washington, İsrail’deki tartışmalı yargı düzenlemesiyle ilgili kaygılarını daha önce de dile getirmişti.

Yolsuzluk davası devam eden Netanyahu, güçler ayrılığında dengenin yeniden sağlanması için reform yapılması gerektiğini savunarak yargıçları siyasi süreçlere karışmakla suçluyor. Reform planlarını eleştirenler, kuvvetler ayrılığının ortadan kalkmasından ve İsrail’in bir diktatörlüğe dönüşmesinden endişe ediyor.

dpa/ AU, EC

haber-serinhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu