Ekonomi

Organik ve yeterli tarım uygulamalarına 2,1 milyar lira destek sağlandı

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, ekolojik istikrarın korunması, organik tarımsal üretim ve pazarlamanın geliştirilip yaygınlaştırılması amacıyla 2005 yılından bu yana organik tarım yapan çiftçilere destek veriliyor.

Söz konusu destek kapsamında bu yıl 841 bin lirası organik arıcılık olmak üzere 46,6 milyon lira destek ödemesi yapıldı. Böylece bugüne kadar toplam 1 milyar lira organik tarım destek ödemesi yapıldı.

Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında bu yıl 61 il tarım ve orman müdürlüğünde 85 alt proje yürütülüyor. Ayrıca 1993 yılında başlatılan Gökçeada ve Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve Yerleşim Projesi kapsamında iki ilçede organik tarımın geliştirilmesine yönelik alt proje çalışmaları devam etmektedir.

Organik tarımda büyük artış

Bakanlığın çalışmaları sonucunda organik tarımda ciddi bir artış yaşandı. 2022 yılında 310 bin hektar alanda 268 ürün çeşidinde yaklaşık 1,6 milyon ton organik üretim yapıldı. 2002-2022 döneminde organik tarım alanlarının toplam tarım alanı içindeki payı da arttı. Bu oran 2002’de yüzde 0,3 iken 2022’de yüzde 1,5’e çıktı.

Organik tarım faaliyetlerinin tüm aşamaları Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) üzerinden kayıt altına alınabilmekte ve izlenebilmektedir. OTBİS’in içerdiği bilgiler organik tarım kayıtları için temel bilgileri oluşturmaktadır. OTBİS’e arazi-ürün bilgilerinin veri girişi ilgili üretim yılı içerisinde yetkili kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.

İyi tarım uygulamalarına bu yıl 47,9 milyon lira destek verildi

Bakanlık iyi tarım uygulamaları kapsamında da destek sağlıyor. Bu desteklerin ödemeleri 2008 yılında başladı. 2023 yılında iyi tarım uygulamalarına 47,9 milyon lira destek verildi. Bu zamana kadar toplam 1,1 milyar lira yeterli tarımsal uygulama desteği ödendi. Böylece arıcılıktan bitkisel üretime kadar organik ve yeterli tarım uygulamalarına ödenen toplam destek bedeli 2,1 milyar liraya ulaştı.

2012 yılında 12 ilde başlatılan Yeterli Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi bu yıl 56 ilde uygulanmaya devam ediyor. Bakanlığın çalışmaları ve takviyeleri sonucunda uygun tarım uygulama alanı 207 bin hektara, üretim miktarı ise 5,3 milyon tona çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu