Haber

Özgür Demirtaş’tan kayyım yorumu: Faşizmdir

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kayyum atamak faşizmdir” dedi.

Konuya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaşan Demirtaş, “Ben kayyum atanmasını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı ve şu mesajı paylaştı:

‘MİLLİ İRADEYE AYKIRI BULUYORUM’

“Ben kayyum atanmasını doğru bulmuyorum. Kayyum atanmasını (her nereye ve her kime olursa olsun) Milli İradeye aykırı buluyorum. Bu konudaki net görüşlerim şu şekilde. En ufak bir mantık hatam var ise lütfen beni uyarın” diyen Demirtaş, devamında şunları kaydetti:

“1) Bir insan ister Terör ister başka bir neden ile suçlu ise derhal cezasını çekmelidir.

2) Bir insan Terör örgütleri ile ilişkili ise asla seçimlerde aday olmamalıdır.

3) Terör örgütleri ile ilişkili olduğu bilindiği halde bir kişi seçimlerde aday yapılıyorsa, o kişiyi aday yapan Hükümetin bu işten bir çıkarı vardır.

4) Bir kişi Terör örgütleri ile Alakalı ise Aday olamamalıdır. Aday olmuşsa Terör örgütleri ile alakalısı var denilememelidir. Bunun tek istisnası Hükümetin istihbarat ZAAFI olmasıdır, ya da kasıttır.

5) Bir Belediye başkanı diyelim ki (çok güçlü olduğu söylenen (!) istihbarattan geçerek) aday oldu ve seçildi sonradan terör ile ilişkisi çıktı. Bu durumda her suçlu gibi görevden el çektirilir.

6) Görevden el çektirilen Başkan yerine Kayyum ATANMAZ. Bu Milli İradeye aykırıdır. Meclis Yeni Başkan Seçer. Milli İstihbarat inanılmaz bir şekilde yeni seçilen başkana da yanlışlıkla TEMİZ kağıdı vermişse !!, o da görevden alınır, Meclis yeni Başkan Seçer.

7) Kayyum Atamak seçimleri hiçe saymak olacaktır. Demokrasiye darbedir. Demokrasiye darbe ise dönüp dolaşıp benim uzmanlık alanım olan EKONOMİYE darbe vurmaktadır.

Lütfen Yapmayalım Derim.”

‘İZLENECEK YOL BELLİDİR’

Demirtaş’ın bir diğer paylaşımı ise şöyle:

“Kayyum atamak faşizmdir.

Hukuk devletinde siyasetçi suç işlemişse izlenecek yol bellidir. ‘Bir belediye başkanı suç işlerse, hukuken suçu kesinleşince görevden uzaklaştırılır. Yerine, o belediyenin meclisi arasından biri mecliste ‘başkanvekili’ seçilir ve seçilmiş irade göreve devam eder. O da suç işlerse süreç tekrar eder…’

Milli irade, Milli irade diye gezenlerin Milli iradeyi tanımamaları hazindir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu