Ekonomi

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne saldırı: Bir kişi hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Yerlikaya’da yaptığı paylaşımda, törene katılan CT’nin maskeli iki kişi tarafından vurularak öldürüldüğünü belirtti.

Bakan, “Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı ve saldırganların yakalanmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” Saldırının kiliseye mi yoksa kişiye mi yönelik olduğu konusunda henüz net bir bilgi yok.

Soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, saldırıyı şiddetle kınadığını ve soruşturma başlatıldığını belirtti.

Tunç, hesabından şunları yazdı: Devam ediliyor.”

‘Bir kişiye saldırı oldu’

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerine giderek incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlatan Gül, şunları söyledi: “Hepimize başsağlığı diliyorum. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 52 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 maskeli kişi saldırdı. Polisimiz ve Savcılık soruşturmayı sürdürüyor. Yaralanma yok. Hayır, tek kişiye saldırı oldu. İçeriye bir kişinin girdiğini ve bir kişiye saldırı yapıldığını biliyoruz. Bakanlarımız açıklama yaptı. Cumhurbaşkanımız takipte. Olay. İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız takip ediyor. Polisimiz, savcımız, herkes görevini yapıyor. İçişleri Bakanlığımızın açıklaması olayın çerçevesini çiziyor. Onun dışında bir olay yok. söylenecek fazla bir şey yok.”

Bir gazetecinin sosyal medyada Fatih Camii’ndeki saldırıya atıf yapıldığını bildirmesi üzerine Gül, “Hayır efendim. Şu anda prestijle açıklanan bilgiler dışında bir bilgi yok. Başkalarına prestij vermeyelim” dedi. Bunun dışında bilgi paylaşıldı.” söz konusu.

Gül: “Başta İtalyan Konsolosluğu olmak üzere yabancı konsolosluklardan veya büyükelçiliklerden bir tepki aldınız mı veya bağlantı kuruldu mu?” sorusuna ise “Hayır efendim. Kilisemizin başbabasıyla da görüştük. Kendisine acil şifalar diledik. Dolayısıyla olay henüz çok yeni. Yaklaşık 2 saat süren bir olay. Herkes yapıyor” diye yanıt verdi. İnşallah failler bulunup adalete teslim edilir.” o cevapladı.

Çatışma rastgele mi açıldı?

“Rastgele ateş edilmesi söz konusu değil; hedeflenen kişiye saldırı var mı?” Vali Gül, soruyu şöyle yanıtladı: “Burada ne söylersek söyleyelim, bir karar vermiş olacağız. Söylediğimiz nokta bu. İki maskeli kişi içeri girip bir kişiye ateş ediyor. O kişi de hayatını kaybediyor. Polis ve polis Savcılık bu konuyla ilgili soruşturmalarını sürdürüyor.” Şeklinde cevap verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu