Ekonomi

SEDDK, Sigorta ve Reasürans Brokerlikleri Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı

SEDDK tarafından hazırlanan “Sigorta ve Reasürans Brokerlikleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tüzel kişiler ve brokerlar için ödenmiş sermaye tutarı, Ticaret Bakanlığınca belirlenen fiyattan az olmamak kaydıyla şirket türüne göre 250 bin liradan 2 milyon 500 bin liraya çıkarılacak. Faaliyet gösterecekleri hayat ve hayat dışı alanlarda her lisans talebine 50 bin liradan 500 bin liraya kadar ek ücret verilecek. kaldırıldı.

Reasürans alanındaki lisans talebi için ilave 1 milyon lira belirlenirken, hisselerin tamamının nama yazılı olması gerektiği belirtildi. Brokerlerin kuracağı merkezi olmayan teşkilatın ilave taban ödenmiş sermaye tutarı 25 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldı.

Kararda, kurumun brokerlerin faaliyetlerini denetleme ve gerektiğinde durdurma yetkisine sahip olduğu, brokerlerin yasal ve mali kurallara uymaması halinde lisanslarının iptal edilebileceği vurgulandı.

Kurumun bazı sabit ve göreli fiyatları değiştirme yetkisine sahip olduğu da belirtilerek, söz konusu değişikliğin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık yurt içi üretici fiyatları endeksi artış oranına göre güncelleneceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu