Haber

Verilerde İsrail-Hamas savaşının bir ayı

İsrail-Filistin çatışması tarihinin en kanlı dönemini yaşıyor. Tel Aviv, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıda 1400 kişinin öldüğünü, 200’den fazlasının rehin alındığını açıklamıştı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı hava operasyonunda öldürülen sivil sayısının 10 bini aştığı kaydedildi. Ölenlerin neredeyse yarısı çocuktu. Filistin topraklarında benzeri görülmemiş bir yıkım yaşanıyor.

İsrail, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği baskında aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 1.400’den fazla kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

İsrailli yetkililerin kamuya açık verilerine göre, 7 Ekim’de İsrail topraklarında öldürülenlerin 1.159’unun kimliği belirlendi. Buna göre öldürülen 821 sivilin 31’i çocuktu.

Filistin tarafında ise savaş beşinci haftasına girerken, İsrail’in Gazze operasyonunda ve işgal altındaki Batı Şeria’ya yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı eşi benzeri görülmemiş bir dönüm noktasına ulaştı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, 8 Kasım itibarıyla ölü sayısının 10.500’ü aştığını kaydediyor. Bu sayının 4.300’den fazlası çocuk; Bu, ortalama olarak her 10 dakikada bir çocuğun öldürüldüğü anlamına geliyor.

Aralarında ABD Başkanı Joe Biden’ın da bulunduğu bazı siyasetçiler Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların doğruluğunu sorguladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamların güvenilir olduğuna inandığını belirtiyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon geçtiğimiz günlerde öldürülenler arasında binlerce çocuğun bulunduğunu doğruladı.

İsrailli yetkililer ve Filistin sağlık kurumlarına göre, İsrail’deki savaşta yaklaşık 5 bin 400, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’da ise 25 bin 400’den fazla kişi yaralandı.

Gazze’de 1270’i çocuk olmak üzere yaklaşık 2260 kişinin kayıp olduğu belirtiliyor. Bu sayının çoğunluğunun enkaz altında kalan kişilerden oluştuğu varsayılıyor.

rehine krizi

Hamas’ın 7 Ekim’deki baskını da büyük bir rehine krizi yarattı.

İsrailli yetkililere göre Hamas’ın elinde İsrailli ve yabancı uyruklu kişilerden oluşan toplam 242 kişi bulunuyor. Bunların 30’dan fazlası çocuk.

Hamas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında rehinelerden 57’sinin öldürüldüğünü iddia etti.

Aralarında 17 yaşında bir çocuğun da bulunduğu dört sivil rehine, Hamas tarafından iki ayrı olayda serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana esir tutulan İsrailli kadın askeri 29 Ekim’de kara operasyonuyla kurtardığını duyurdu. Hamas ise bunu yalanladı.

Gazze’de insani kriz

Gazze Şeridi’nde yarıdan fazlası çocuk olmak üzere 2,2 milyondan fazla insan yaşıyor.

İsrail, 13 Ekim’de yaptığı açıklamalarla başta Gazze şehir merkezi olmak üzere kuzeydeki halkı güneye davet etmeye başladı.

Gazze Şeridi’nde ilk ayda gerçekleştirilen hava saldırılarında 200 binden fazla evin hasar gördüğü veya yıkıldığı kaydedildi. Filistinli yetkililere göre bu sayı bölgedeki toplam konutun yaklaşık yarısına tekabül ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Filistin verilerine göre 5 Kasım itibarıyla Gazze’de yaklaşık 1,5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sivillerin okullara, kiliselere, hastanelere, BM ve kamu binalarına sığındığı veya akrabalarının yanında kaldığı bildiriliyor.

Gazze halkının Gazze’yi terk etme seçeneği yok. İsrail, Erez kapısını kapalı tutarken, Mısır’a giden Refah sınır kapısı ise sadece yabancı uyrukluların ve bazı yaralıların tahliyesi için açılıyor.

Yardım çalışanları öldürüldü

Gazze Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki 35 hastanenin 16’sının (%46) ve 76 sağlık merkezinin 51’inin saldırı veya yakıt yetersizliği nedeniyle 5 Kasım itibarıyla hizmet dışı olduğunu duyurdu.

Bakanlığa göre yaklaşık 50 ambulans hasar gördü, 31’i hizmet dışı kaldı ve en az 175 sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

Uluslararası hukuka göre sağlık ve acil yardım çalışanlarının, hastane personelinin ve tesislerinin korunması gerekiyor.

Gazze’de büyük bir operasyon yürüten BM yardım kuruluşu UNRWA’da çalışan en az 88 işçinin yanı sıra 18 sivil savunma çalışanının da öldürüldüğü açıklandı.

Cenevre Sözleşmesi kapsamında güvenliklerinin sağlanması gereken gazeteciler de ağır kayıplara uğruyor. BM İnsani İşler Uyum Ofisi’ne (UNOCHA) göre 5 Kasım itibarıyla 46 gazeteci öldürüldü.

Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre İsrail-Gazze savaşı, son 30 yılda çatışmayı haber yapan gazeteciler için en ölümcül ay oldu.

su krizi

Şu ana kadar hayatta kalmayı başaranlar için ise büyük bir insani kriz yaşanıyor. Gazze’de gıda sıkıntısı, su sıkıntısı ve salgın hastalık riski ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Ekim ayı ortası itibarıyla Gazze’de bir ailenin üyeleri içme, yemek pişirme ve hijyen amaçlı olarak günde yalnızca üç litre su bulabiliyordu.

Kuruluşun acil durum eşiği olarak belirlediği minimum miktar kişi başına günlük 15 litredir.

Mısır ile Gazze arasındaki Refah kapısından çok az miktarda su girmiş ve o tarihten bu yana bölgenin su altyapısı büyük zarar görmüştür.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, 5 Kasım itibarıyla Gazze’deki su tüketiminin savaş öncesi seviyelere göre ortalama %92 oranında düştüğünü ve 65 kanalizasyon pompa istasyonunun çoğunun çalışır durumda olmadığını bildirdi.

DSÖ’nün 31 Ekim’de yaptığı uyarıda Gazze’ye “büyük bir halk sağlığı felaketinin” eşlik edebileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu