Ekonomi

Zigana Tüneli yılın en başarılı projesi seçildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) yönetiminde Cengiz İnşaat tarafından tamamlanan Zigana Tüneli Projesi, yapılan değerlendirmede “İnşaat Metodolojisi” kategorisinde yılın en başarılı projesi ödülüne layık görüldü. ABD merkezli Uluslararası Yol Federasyonu (IRF) tarafından yapılmıştır. ABD’nin Phoenix kentinde düzenlenen ödül törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile KGM yöneticileri katılırken, ödül verildi; KGM Yol İnşaat Daire Başkanı Emrah Uslu, KGM Karayolları Trabzon Bölge Müdürü Mehmet Aşık ve Cengiz İnşaat Proje Müdürü Tarık Eyüboğlu teslim aldı.

AVRUPA’NIN EN UZUN ÇİFT TÜPLÜ KARAYOLU TÜNELİ

Tamamen Türk mühendisler tarafından yönetilen Cengiz İnşaat ekibi tarafından inşa edilen Zigana Tüneli, Türkiye ve Avrupa’nın en uzun çift tüplü karayolu tüneli olma unvanını taşıyor. Her biri 14,5 kilometre uzunluğunda çift tüp tünellerden oluşan Zigana Tüneli, bağlantı yollarıyla birlikte 15,1 kilometre uzunluğa ulaşıyor. İleri mühendislik teknolojileri açısından değerli bir örnek oluşturan tünel projesinde, imalatların fiziksel büyüklükleri de dikkat çekiyor. Projede, yaklaşık 70 bin nüfusa hizmet verebilecek 1.850 adet 4 katlı konuta eşdeğer betonun yanı sıra, kullanılan demir çelik miktarı da 6 Eyfel Kulesi’ni inşa edebilecek boyuta ulaşıyor. Toplamda yaklaşık 3,2 milyon metreküp tünel kazısının gerçekleştirildiği proje, hafriyat malzemesinin yeniden kullanılmasına yönelik alternatiflerin yanı sıra özel tasarlanmış havalandırma sistemleriyle de diğer karayolu tünellerinden farklılaşıyor.

Tünelde karşılaşılabilecek her türlü olumsuzluk ve kritik senaryolara karşı tasarlanan “Dikey Havalandırma Şaftları” ve “Hava Değişim İstasyonları”, Türkiye ve Avrupa’da ilk kez karayolu tünellerinde kullanılan özel üretim teknikleri ile inşa edildi. 3,6 metre çapındaki kuyu kazılarının üretiminde Raise Sondaj kazı yöntemi ve Yükselen Sondaj Kazı Makinesi (RBM), kazılan kuyuların iç yüzeylerinin kaplanması ve desteklenmesinde ise Cam Elyaf Takviyeli Polyester (CTP) borular kullanıldı. . Dikey havalandırma bacalı hava değişim istasyonlarında tünel içindeki kirli hava tahliye edildiği gibi, doğal ortamda oksijen açısından zengin olan saf havanın da tünel içerisine gönderilmesine olanak sağlar. Trabzon ve Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan ve Karadeniz sahil yolunu Trabzon-Maçka-Torul-Gümüşhane-Kale-Bayburt güzergahları üzerinden Aşkale/Erzurum’a bağlayan uluslararası karayolu ağının önemli bir arteri olan Zigana Tüneli, Doğu Akdeniz’i birbirine bağlamaktadır. Karadeniz’i Ortadoğu’ya, Kafkasya’ya ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde inşa edilmiştir. Yüksek güvenlik önlemleri alınarak tamamlanan tünel, özellikle kış aylarında mevcut güzergahta yaşanan sorunları ortadan kaldırarak sürücülere daha konforlu ve ekonomik ulaşım imkanı sağlıyor.

Zigana Tüneli’nde her tüp, her biri 85 metre uzunluğunda, mavi ışıkla aydınlatılan dört bölümden oluşuyor. Bu sayede tüneli kullanacak sürücülerin yaşayabileceği dikkat dağınıklığının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu