Haber

Bakan Koca: Deprem bölgesinde bulaşıcı hastalık riski kontrol altında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Maraş’ta meydana gelen iki depremde büyük yıkımın yaşandığı Hatay’da açıklamalarda bulundu. Koca, erken uyarı sisteminin kurulmasıyla afet bölgesinde olası bulaşıcı hastalıklara ilişkin risklerin kontrol altına alındığını söyledi.

Koca, facianın yaşandığı 10 ildeki yaralı sayısının 6 bin 108 olduğunu söyledi. Diğer illere sevk edilen toplam yaralı sayısının 21 bin 859 olduğunu belirten Koca, 13 bin 612 kişinin ise taburcu edildiğini söyledi.

Salgın hastalık riski ve alınan tedbirler hakkında bilgi veren Koca, şunları söyledi:

“Örnekler gösteriyor ki salgın hastalıklar deprem gibi afetlerden sonra çok sancılı. Yaşam koşulları kolay olmasa da depremden etkilenen kardeşlerimin alacağımız tedbirlerle hayata kucak açacağına inanıyorum. Sağlıklı suya sahip olmak toplum sağlığının birincil ilkesidir” Bakanlığımız bu amaçla şebeke suyunun gittiği yerler ile birlikte 1181 adet tankerle su temini sağlamıştır.İlk günden itibaren 8.379 noktada bakiye klor ölçümü yapılmıştır.

6 bin 832 noktada uygun, 1547 noktada yetersiz bulundu. Şişe suların içme suyu olarak kullanılması için çalışma başlatıldı. Tüm çadır kentlerimizde halk sağlığı uzmanları görevlendirilmiştir. Bu bilgilerle, afet bölgesindeki bulaşıcı hastalık risklerinin kontrol altında olduğundan emin olabilirsiniz. Salgını önlemek için hazırlandık. 5.746 kişide bağırsak enfeksiyonu, 1483 kişide döküntü ile birlikte kızarıklık, 103 kişide sarılık ve 61.880 kişide grip tespit edildi. Tedavisi hızla başladı.”

Koca’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“Devletimiz tüm imkanlarıyla burada. Tüm bölgede insan gücünün sınırlarını zorluyoruz. 100 bini aşkın sağlık çalışanımızla görevimizi sürdürüyoruz.

Acımızı güce çevirmeliyiz. Afet bölgesinde halen sabit birimlerimizde 13 bini doktor olmak üzere 19 bin kişi görev yapıyor. Sağlık Bakanlığı’nın bölgede çalışan sayısı ise 140 bin.

Hekimlerimizin tecrübesi sonucunda cerrahi operasyonlarda ve acil müdahalelerde büyük başarılar ortaya konulmuştur. Sağlık çalışanlarıma sizin adınıza teşekkür etmek istiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu