Ekonomi

Fitch’ten Türkiye açıklaması: Artış öngörüyoruz

Fitch’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin milli ve yerel yönetim (LRG) bütçe çıktılarının 2022’deki yüksek enflasyona karşı güçlü olduğu ve Şubat ayında yaşanan şokların mali etkisini absorbe edebileceği bildirildi.

Açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilen 9 büyükşehir belediyesinin (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Manisa, Mersin, Muğla) 2022 bütçe görünümünün beklenenden yeterli olduğu belirtildi.

Açıklamada, 9 büyükşehir belediyesinin bütçe istikrarının yüzde 39’luk beklentiye rağmen yüzde 42 olarak kaydedildiği belirtilirken, ortalama borç-işlem istikrarının 1,6 kat beklentiye rağmen 1,4 kat olduğu kaydedildi.

açıklamada, “Yasa gereği merkezi hükümet, deprem nedeniyle oluşan ekstra harcamaların büyük bir kısmını karşılayacaktır. Büyükşehir belediyelerinin bütçeleri üzerindeki etkinin, etkilenen bölgeleri desteklemek için araç ve ekipman temini ile sınırlı kalmasını bekliyoruz. Bunu yansıtmak için, orta ölçekli büyükşehir belediyeleri yüzde 5 ve daha büyük belediyelerde yüzde 10 alacak. Artış (bütçeden katkı) öngörüyoruz.”söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu